Özel Matematik Beylikdüzü

Özel Matematik Beylikdüzü

YKS MATEMATİK SINAVLARI VE KAYGI

Özel Matematik Beylikdüzü  öğretmeni diyor ki: YKS= TYT + AYT Matematik sınavları için, Matematik problemi çözmek için umut, hiç bitmeyen bahar mevsimi gibidir. İçinde kar da yağar, fırtına da kopar. Ama çiçekler açmaya hep devam eder. Matematik için sınav kaygısı, bir rüzgâra benzer. Karamsar öğrenci rüzgârdan şikâyet eder. İyimser öğrenci geçmesini bekler. Çok akıllı ve yetenekli öğrenci ise yelken açar.  Sınav başarısı için ipuçlarını iyi öğren. Unutma başarıda büyük pay senin. Matematik hafızanı güçlendirmen için “ hafızanın altı sadık bekçisi” olan kuralı öğrenmen sana büyük fayda sağlayacaktır. Bu kurala göre, bir Matematik bilgisini beynine kayıt ederken 5N1K soruların: Yani Kim, Ne, Nerede, Ne zaman, Nasıl ve Niçin sorularını sorarak kayıt etmelisin. Bu şekilde beynindeki o dosyayla ilgili bir bağlantı ağı oluşur. O bilgiyi hatırlamaya çalışırken bir bağlantıdan yanıt alamadığında diğer bağlantıya başvurursun. Bunu sonucunda  istediğin bilgiyi kolaylıkla hatırlayabilirsin. Dikkatin hangi konuda yoğunlaşmışsa beynin o konunun yer aldığı dosyaya “çok önemli” etiketini yapıştırır. Kolay hatırlayabilecek şekilde ön planda tutar.

Özel Matematik Beylikdüzü öğretmenine göre, hâlihazırdaki eğitim-öğretim sistemimizde öğrenciler 6. Sınıftan itibaren bir Matematik için sınav maratonuna başlarlar. Girilen bütün büyük Matematik sınavları öğrencinin hayatında çok önemli olan kırılma noktaları ve dönemeçler vardır. Bir otomobilin virajı olabilmesi için ne çok hızlı, ne de çok yavaş gitmesi gerektiği gibi, öğrencilerin de sınav dönemeçlerini aşabilmeleri için ölçülü ve doğru bir şekilde çalışmaları gerekmektedir. YKS Matematik sınavı aynı zamanda ciddi bir kaygı ve gerilim kaynağıdır. Öğrencilere birçok zorluk yaşatır. Öğrencilik yaşantısının tadının kaçtığını hissettirir. Öğrencilik yaşantın boyunca peşini bırakmayacak olan YKS Matematik sınavlarında başarıyı nasıl yakalayacağın konusundaki ipuçlarını doğru biçimde değerlendirirsen sınavın getirdiği kaygı ile rahatlıkla baş edebileceğini bilmeni isterim.

Özel Matematik Beylikdüzü öğretmenine göre, Matematik gibi uzun süreli sınavların hazırlık döneminde her öğrenci bütün sorumluklarının üzerine yığıldığını hisseder. Sınavlar yaklaştıkça hemen hemen zihnini kurcalayan, uykularını kaçıran, moralini bozan, çalışmalarını aksatan, kâbuslara neden olan bir kaygı ortaya çıkarmaktadır: “Ya kazanamazsam?” düşüncesi otaya çıkar. Bunun anlamı şudur: “Şayet fırtına çıkınca yolcular gemiyi terk etmiş olsalardı, kimse okyanusu geçemezdi.” Özel Matematik Beylikdüzü öğretmeni diyor ki: Başarıya ulaşmak için başarısızlık korkusunun, yani YKS Matematik sınav kaygısının yenilmesi gerekmektedir. Eğer sınavlara hazırlanan öğrenci, sınavlar yaklaştıkça bu heyecanı artıyorsa, kendisini kötü hissediyorsa, tedirgin ve güvensiz oluyorsa “sınav kaygısı” var demektir.

Özel Matematik Beylikdüzü öğretmeni sizlere kaygısız bir şekilde sınava girmenizi diler.

Karakayalı, Cevat

19.04.2019

Math Cevat Tutor

 Bir Cevap Yazın