Özel Ders Matematik Beylikdüzü

Özel Ders Matematik Beylikdüzü

YKS MATEMATİK SINAVLARI KAYGISI

Özel Ders Matematik Beylikdüzü
Özel Ders Matematik Beylikdüzü

Özel Ders Matematik Beylikdüzü öğretmeni diyor ki: AYT Matematik sınavı korkusunu, kaygısını yenmeden ve AYT Matematik sorularını çözmeden başarıya; yolları aşmadan sevgiliye; denizleri aşmadan karaya ve uzayı aşmadan gezegenlere ulaşmak mümkün değildir. YKS Matematik konularını öğrendikten sonra, YKS Matematik sınavları için bilinçli olduğunu fark etmelisin. En azından bu yazıyı okuyor olman bile yerinde bir bilince sahip olduğunu gösterir. Beyninde birkaç nöron iletişime geçerek senin bilincini oluşturur. Matematik dersinde başarısızlığın nedenini araştırmalar kaygı seviyesinin yüksek olduğunu göstermekte ve başarısız öğrencilerin kaygı düzeyinin başarılı öğrencilere göre kaygı düzeyinin yüksek olduğunu tespit etmiştir. TYT Matematik sınav kaygısı olan öğrencilerin düşük performans göstermelerinin en önemli sebebi kaygıları değil, çalışma alışkanlıkları kazanamamış olmalarıdır.

Özel Ders Matematik Beylikdüzü öğretmenine göre, Matematik dersini çalışmak isteyen bir öğrencinin biraz kaygı düzeyinin yüksek performans için gerekli olduğunu ortaya koymaktadır. Matematik dersinde çok başarılı ya da başarısız öğrencilerin, orta düzeyde başarılı öğrencilerden daha yüksek kaygı düzeyine sahip oldukları belirlenmiştir. Matematik sınav kaygısı sadece büyük YKS Matematik sınavlarına özgü değildir. Birçok öğrenciler için her sınav bir kaygı kaynağı olabilir. Bu kaygı çalışma ile bağlantılı değildir. Sınav ile ilgili yarattığı olumsuz düşünceler, sınavın kötü geçeceğine ilişkin inanışların bir sonucudur. Kaygı belirtileri sınav performansında gerçekten düşüşe neden olur.

Özel Ders Matematik Beylikdüzü öğretmenine göre, eğer bir öğrenci ailesinin başarıyı çok istediğini hissederse, bu biçimde yetiştirilirse “ailesinin sevgisinin TYT Matematik başarısına bağlı olduğunu, başarısız olduğunda sevilmeyeceğini” düşünür. Bu durum kaygıyı artırır. Günlük sınavları dışında, liselere ve üniversiteye giriş sınav öncesinde, aileler bir yandan çocuklarına “sınavın önemli olmadığını, elinden geleni yapmasını söyler,” diğer taraftan da çok çalışmasını ister. Bir yandan konuşmalarının içinde “bu sınavı kazandığında her şeyin daha iyi olacağını gelecekte daha aydınlık günlerin olacağını ve yaşamının değişeceğini” belirterek daha fazla çalışmasını sağlamak ister. Fakat öğrencinin kaygısına şaşırır. Bunun sonucunda baş etmesini bekler. Kaygı sırasında sıkıntı, terleme, titreme gibi fizyolojik belirtilerin yanı sıra olumsuz düşünceler gelir. “Kazanamazsam benim sonum olur, ailem çok fedakârlık yaptı, onların yüzüne bakamam; kazanamazsam rezil olurum, arkadaşlarım ne düşünür.” Buna benzer düşünceleri olumlu hale çevirmek, kaygıyı azalmak için önemlidir.

Özel Ders Matematik Beylikdüzü öğretmeni sizlere sesleniyor. YKS Matematik sınavları için olumsuz düşünceli öğrencilere hiç kulak asmayın. Onların sizin yüreğinizdeki umudu çalmalarına izin vermeyiniz.

Özel Ders Matematik Beylikdüzü öğretmeni sizlere AYT ve TYT Matematik sınavlarında hiç umudunuzu kaybetmemenizi diler.

Cevat Karkayalı

15.05.2019

Math Cevat TutorBir Cevap Yazın