Beylikdüzü Matematik Eisenhower Matris

Beylikdüzü Matematik Eisenhower Matris

YKS = TYT + AYT Matematik Sınavları İçin: “ Önemli olan nadiren acildir, acil olansa nadiren önemli”

Beylikdüzü Matematik Eisenhower Matris
Beylikdüzü Matematik Eisenhower Matris

Beylikdüzü Matematik Eisenhower Matris: Beylikdüzü Matematik Özel Ders Öğretmeni soruyor? Analitik düşünme nedir? Analitik düşünme, bir Matematik problemini bir bütün halinde değerlendirmeyip, onu anlamlı parçalara ayırarak ve her bir parçayı kendi halinde değerlendirip genel probleme neden olan parçayı bularak onu çözmeye çalışma düşünce tekniğidir. Bu düşünce tekniği ile çözülmesi imkansız gibi görünen en karmaşık problemler bile rahatlıkla çözülebilir.

Beylikdüzü Matematik Eisenhower Matris: Matematik Özel Ders Beylikdüzü hocası diyor ki: AYT Matematik – Geometri sınavlarına hazırlanırken, ellerinizden kum taneleri gibi akıp giden “zaman” en değerli hazinemizdir. Fakat en çok değerli hazinemizi maalesef çoğu zaman döke saça kullanıyoruz. Bunun sonucunda ise tamamlanmamış AYT Matematik ödevleri, verimsizlik ve başarısızlık ortaya çıkar. Aslında yapabilecekken yapamıyor olmak da içimizde yoğun bir suçluluk duygusu yaratır. Matematik Özel Ders beylikdüzü Hocası bu yazıda size önemli zaman yönetimi tekniğinden bahsetmek istiyor:  Zaman Yönetimi Eisenhower Matrisi:

Beylikdüzü Matematik Eisenhower Matris: Bu tekniğin basit bir mantığı var. Bir koordinat sistemini dört bölgeye bölerek, yapılması gereken işleri ACİL-ACİL DEĞİL ve ÖNEMLİ-ÖNEMLİ DEĞİL şeklinde kategorize ederek, bir öncelik sırası belirlememiz yardımcı oluyor. Zaman yönetimi konusunda yapılacaklar işler sırası en önemli konulardan birisidir. Eğer bir öncelik sıramız yoksa işi yaparken dağılmamız, birçok işle aynı anda uğraşmak gibi verimsiz yöntemler kullanmamız ve gereksiz işlerle çok fazla vakit kaybetmemiz gibi sorunlar çıkabilir ortaya. Eisenhower Matrisi ile yapmayı düşündüğümüz işleri dört kategoriye ayırıyoruz:

“Önemli olan nadiren acildir. Acil olan ise nadiren önemlidir. Einsenhower Matrisi, TYT ve  AYT Matematik sınavlarına hazırlanırken, en sade zaman yönetimi yöntemlerinden biridir. YKS Matematik –Geometri sınav koşturmacası içinde yapmanız gereken ödevleri bitiremezseniz, ödevleri aciliyet durumuna göre önceliklendirmelisiniz. Fakat bir çok ödevler acil çözmek önemli olmayabilir. İşte tam bu kiritik noktada Einsenhower Matrisi devreye girer. Beylikdüzü Matematik Özel Ders hocası size, Matematik Ödevlerini önem ve aciliyet derecesine göre gruplandırmanızı öğütlüyor.

I.Grup: ACİL VE ÖNEMLİ (Alarm Durumu) Elinizde o an ne iş varsa bırakıp hemen tamamlamanız gereken gruptaki Matematik Geometri ödevleridir. Eğer çok yoğun ve esnek olmayan ders programda bu grupta ödev yapmanız gerekirse tüm listeniz alt üst olabilir. Sürekli 3. Ve 4. Gruptaki ödevlerin bu gruba girmesini önlerseniz stresten büyük ölçüde kurtulmuş olursunuz.

II.Grup: ACİL-ÖNMELİDEĞİL. Ödevleri delege edebileceğiniz gruptaki ödevlerdir.

III.Grup: ÖNEMLİ –ACİL DEĞİ Derhal yapmanız gereken fakat ne zaman yapacağını hemen planlamanız gereken gruptaki işlerdir. Eğer iyi planlama yapılmazsa uyulmaz ise 1.gruptaki örnek işe dönüşür. Bu grupta önemli olan sağlıklı planlama yapıp bu planlamaya uymaktır.

  1. Grup 4 : ÖNEMLİ DEĞİL-ACİL DEĞİL Yapılmasa da olur grubundaki işlerdir. Genellikle günlük programınızı sabote edebilecek ve zaman kaybına neden olan işlerdir. En sağlıklısı o gün yapılacak TYT Matematik ödev konularının listesini çıkarmaktır.

Acil – Önemli: Öncelik sıramızın en başına gelmesi gereken işlerdir. Bu işleri hemen yapmalıyız.

Acil Değil – Önemli: Geleceğinizde gerçek fark yaratan uzun vadeli planlarınızın olduğu, gerçekten kendi isteklerinizle belirlediğiniz bölge.

Önemli Değil -Acil: Genelde gelen e-mailler, çalan telefonlar, iş yerinde başkalarının kendileri için sizden istedikleri vs.  buna girer. Eğer yapabiliyorsanız bu işleri başkasına yönlendirin. Önemli Değil-Acil Değil: Yapsanız iyi olur ama yapmasanız da hayatınızda çok şey değiştirmeyecek işler.

Beylikdüzü Matematik Özel Ders öğretmeni,  Beylikdüzü Matematik Eisenhower Matris Yöntemi ile YKS = TYT + AYT Matematik – Geometri sınavlarına hazırlanan öğrencileri ayakta tutmaya yetecek denli güzelliklerle dolu bir yaşam diler.

Cevat Karakayalı

Math Cevat Tutor

13.03.2020

 

 Bir Cevap Yazın